Top

Marco Football Center

Inwestujemy 7,5 mln złotych w nowoczesny ośrodek sportowy z pierwszą w Europie halą pneumatyczną bezpośrednio połączoną z budynkiem zaplecza.

Zwarty kompleks sportowy

Marco Football Center będzie nowoczesnym kompleksem obiektów, dedykowanym uprawianiu piłki nożnej przez profesjonalistów i amatorów.

Centralne miejsce zajmie całoroczne boisko piłkarskie o funkcji szkoleniowej, powstałe w miejscu zdewastowanego i nieczynnego boiska otwartego. Nad boiskową płytą ze sztuczną nawierzchnią wzniesie się powłoka pneumatyczna, tworząc halę zamkniętą kopułą. Bezpośrednio wokół hali znajdą się obiekty infrastruktury technicznej oraz duży budynek zaplecza usługowo-socjalnego.

Obok głównej hali powstaną dwa pomocnicze obiekty o charakterze sportowym: otwarte boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią otoczone piłkochwytem oraz ziemny plac rozgrzewkowo-rekreacyjny z zestawem urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Reszta terenu zostanie zagospodarowana infrastrukturą towarzyszącą: drogami dojazdowymi, ciągami ruchu pieszego, parkingami i strefami zieleni. Całość obiektów Marco Football Center zostanie ogrodzona i oświetlona. Wartość inwestycji wyniesie ok. 7,5 miliona zł.

Parametry działki

13918
Powierzchnia całkowita w m²
6110
Powierzchnia zabudowy w m²
4150
Powierzchnia utwardzona w m²

Pod nadmuchiwanym dachem

Dzięki stałemu zadaszeniu, treningi i rozgrywki są niezależne od pogody i zmienności pór roku. Dlatego Marco Football Center będzie czynne przez cały rok, zapewniając stabilne, jednolite i komfortowe warunki wszystkim uprawiającym piłkę nożną.

Zadaszenie przyjmie oryginalną formę nadmuchiwanej kopuły o wymiarach 90 x 60 m. Kopuła zostanie uszyta z cienkich i lekkich dwuwarstwowych membran z tworzywa sztucznego. Hale pneumatyczne (zwane balonem) utrzymują kształt i gabaryt dzięki panującemu w ich wnętrzu nadciśnieniu. Wytwarza je ciągły nadmuch z zewnętrznych wentylatorów pomiędzy dwie warstwy poszycia. Różnica ciśnień między wnętrzem hali a ciśnieniem atmosferycznym wynosi około 3 hPa (czyli 30 kg/m2), co jest nieodczuwalne dla człowieka.

Specjalna śluza wejściowa zapobiega wahaniom ciśnienia wewnątrz hali. Tworząc obiekt klasy premium, wybraliśmy powłokę typu opaque o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych, aby zapewnić w hali szczególnie dobre warunki w sezonie jesienno-zimowym. Za jednolite oświetlenie o właściwych parametrach odpowiadać będzie system lamp podwieszanych. Dostawcą i wykonawcą hali pneumatycznej dla Marco Football Center jest firma TILEA.

Zadaszenie pneumatyczne

5331
Powierzchnia użytkowa w m²
16
Wysokość maksymalna w m
57540
Kubatura w m³

Pierwszy obiekt w Europie

Wzdłuż zachodniego boku hali przylegać będzie jednopiętrowy budynek o wymiarach 60 x 10 m. To pierwsza w Europie konstrukcja, gdzie hala pneumatyczna jest bezpośrednio połączona ze stałym obiektem zaplecza usługowego.

Taki nowatorski układ pozwala na szybkie i wygodne przejście ze strefy szatni wprost do wnętrza hali. Budynek pomieści 8 komfortowych szatni zawodniczych oraz szatnię dla sędziów – wszystkie z komfortowymi węzłami sanitarnymi. Znajdą się tam również sala do ćwiczeń, pokój sędziów i pomieszczenie trenerów z dostępem do własnej łazienki. Pozostałą powierzchnię zajmą recepcja, pokój pierwszej pomocy, toalety ogólnodostępne wraz z toaletą dla niepełnosprawnych, zaplecze socjalne, biura, magazyn sprzętu sportowego, sala konferencyjna i kotłownia. Największym pomieszczeniem będzie kawiarnia z widokowym przeszkleniem wychodzącym na halę.

Budynek sportowo-usługowy

370
Powierzchnia użytkowa w m²
9
Ilość szatni
10
Ilość mertów przeszklonego widoku na halę

Sprawdzone bezpieczeństwo

Pneumatyczne hale powstają na całym świecie. Szczególne miejsce mają w strefach o surowym klimacie, gdzie uprawianie wielu dyscyplin sportu jest możliwe tylko w warunkach halowych.

To jednocześnie najlepsze warunki ciągłego testowania bezpieczeństwa i wytrzymałości konstrukcji. Wielkie obiekty hal pneumatycznych doskonale opierają się silnym wiatrom i intensywnym opadom. Odpowiednio zaprojektowana i uszyta powłoka jest bardzo wytrzymała na rozciąganie i rozrywanie, a także odporna na działanie całego spektrum temperatur występujących w naturze. Obła i gładka powierzchnia kopuły ma wysoką zdolność samooczyszczania ze śniegu, szronu i liści.