Top

Marco Football Center

Piłkarski kompleks europejskiej klasy

Piłkarski kompleks europejskiej klasy

Marco Football Center to nowoczesny kompleks obiektów sportowych dedykowany uprawianiu piłki nożnej na europejskim poziomie, zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów.

Centralne miejsce zajmuje całoroczne boisko piłkarskie o funkcji meczowej i szkoleniowej. Nad boiskową płytą ze sztuczną nawierzchnią wznosi się powłoka pneumatyczna, tworząca halę zamkniętą kopułą. Bezpośrednio do hali przylega przestronny, murowany budynek zaplecza sportowo-socjalnego. Sportową infrastrukturę uzupełniają dwa pomocnicze obiekty na świeżym powietrzu. Boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią otoczone piłkochwytem oraz plac rozgrzewkowo-rekreacyjny z zestawem urządzeń do ćwiczeń indywidualnych.

Teren wokół obiektów sportowych jest zagospodarowany drogami dojazdowymi, ciągami ruchu pieszego, parkingami i strefami zieleni. Całość  kompleksu Marco Football Center jest ogrodzona, oświetlona i monitorowana. Budowę ukończono w około 12 miesięcy. Wartość inwestycji wyniosła ponad 8 milionów zł.

Parametry działki

13918
Powierzchnia całkowita w m²
6110
Powierzchnia zabudowy w m²
4150
Powierzchnia utwardzona w m²

Hala z nadmuchiwanym dachem

Zadaszenie boiska ma oryginalną formę nadmuchiwanej kopuły o wymiarach 90 x 60 metrów i wysokości 16 metrów w najwyższym punkcie.

Kopuła jest wykonana z dwóch warstw lekkich membran z tworzywa sztucznego. Ten typ zadaszenia, potocznie zwany „balonem”, utrzymuje stały kształt i gabaryt dzięki zjawisku nadciśnienia. Wytwarza je ciągły nadmuch z zewnętrznych wentylatorów pomiędzy warstwy poszycia kopuły. Specjalnie skonstruowana śluza  zapobiega wahaniom ciśnienia wewnątrz hali. Tworząc obiekt klasy premium, wybraliśmy powłokę typu opaque o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych, aby zapewnić w hali szczególnie dobre warunki w sezonie jesienno-zimowym. Za jednolite oświetlenie o korzystnych parametrach odpowiada system lamp podwieszanych. Dzięki stałemu zadaszeniu, treningi i rozgrywki piłkarskie są niezależne od kaprysów pogody i zmienności pór roku.

Dlatego Marco Football Center jest czynne przez cały rok, zapewniając wszystkim użytkownikom stabilne, jednolite i komfortowe warunki.

Zadaszenie pneumatyczne

5331
Powierzchnia użytkowa w m²
16
Wysokość maksymalna w m
57540
Kubatura w m³

Przestronny budynek zaplecza sportowo-socjalnego

Wzdłuż zachodniego boku do hali przylega jednopiętrowy murowany budynek o wymiarach 60 x 10 m. To pierwsza w Europie konstrukcja, gdzie hala zadaszona pneumatycznie bezpośrednio łączy się ze stałym obiektem zaplecza usługowego.

Taki nowatorski układ pozwala przede wszystkim na szybkie i wygodne przejście ze strefy szatni wprost do wnętrza hali sportowej. Budynek zaplecza mieści oddzielne szatnie dla dorosłych i dzieci. Jednolicie wyposażone i urządzone, z wydzielonym miejscem dla każdego użytkownika i praktyczną zabudową. Wszystkie szatnie mają bezpośredni dostęp do nowocześnie komfortowych węzłów sanitarnych.

Obiekt mieści także recepcję, salę do ćwiczeń, gabinet fizjoterapii, salę konferencyjno-szkoleniową oraz pomieszczenia socjalno-techniczne.

Wyjątkową przestrzenią w budynku jest  Mundial Caffe&Bar. To stylowa strefa relaksu dla sportowców, widzów i gości. Przyciąga pyszną kawą i wysoką kulturą serwisu. Przeszklenie całej ściany daje efektowną perspektywę na wnętrze hali. Podwieszone monitory pozwalają prowadzić streaming oraz obserwować  transmisje i relacje.

Budynek sportowo-usługowy

370
Powierzchnia użytkowa w m²
9
Ilość szatni
10
Ilość mertów przeszklonego widoku na halę

Sprawdzone bezpieczeństwo

Hale zadaszone pneumatycznie powstają na całym świecie od ponad dwudziestu lat.

Szczególne miejsce zajmują w strefach o surowym klimacie, gdzie uprawianie wielu dyscyplin sportu jest możliwe tylko w warunkach halowych. Tam są jednocześnie najlepsze warunki ciągłego testowania bezpieczeństwa, wytrzymałości i odporności konstrukcji. Wielkie obiekty hal pneumatycznych doskonale opierają się silnym wiatrom i intensywnym opadom. Odpowiednio zaprojektowana i właściwie skonstruowana powłoka jest bardzo wytrzymała  na rozciąganie i rozrywanie, a także odporna na działanie całego spektrum temperatur występujących w naturze. Obła i gładka powierzchnia kopuły ma wysoką zdolność samooczyszczania ze śniegu, szronu czy liści.